Blog > Komentarze do wpisu
Kółko i trójkąt
Warszawa. Spotkanie w kawiarni. Mój znajomy, trzydziestoośmioletni Amerykanin mieszkający od ponad roku w Niemczech, nagle zmienia temat rozmowy. „Już wiem wszystko! – oświadcza – Zrozumiałem. Ty jesteś kółko, a ja trójkąt”. Konsternacja. W jakim sensie? Mój znajomy wyjaśnia mi, że dopiero krótka wizyta w Polsce uświadomiła mu znaczenie symboli na drzwiach toalet. Dopiero zauważywszy, przedstawiciele jakiej płci wchodzą do poszczególnych kabin, zorientował się, co oznacza oczywiste dla nas, miejscowych oznakowanie.

Duma, jaką czerpał ze swojego odkrycia, była dla mnie prawdziwym zaskoczeniem. Po zastanowieniu doszło jednak do mnie, że mój znajomy przez całe swoje życie musiał stykać się wyłącznie ze słowem, poznając w różnych językach odpowiedniki Ladies i Gentlemen na drzwiach toalet naszego globu. Padł mit uniwersalności jakże prostych symboli. Jednocześnie odkrycie mojego znajomego, wkraczającego w nowe obszary postrzegania, wywołały i we mnie poczucie dumy. Wszystkie ladies i gentlemen, damen i herren, madame i mosieur wydali mi się nagle trywialni w zestawieniu z kółkiem i trójkątem, i skomplikowanym światem znaczeń, które za nimi stoją.

jk
wtorek, 07 września 2004, ciborro

Polecane wpisy

  • Konkurs na notkę z Polski

    PRZEPRASZAMY za nieuzeupełnianie przez parę miesięcy bloga i tym samym opóźnienia w publikacji konkursowych notek. Na razie publikujemy pierwsze trzy nagrody, a

  • 3 miejsce w konkursie na notkę z Polski

    Jechałem samochodem , za szybą migotał w letnim słońcu Dunajec. Musiałem się zatrzymać, sprawdzić chłodzenie. Po chwili przestał mnie zupełnie interesować silni

  • 2 miejsce w konkursie na notkę z Polski

    Polska, centrum Rzeszowa , wnętrze pierwszego dyskontu odzieżowego, nie żadnego tam lumpeksu, szmateksu czy ciucholandu. Przy wejściu okazały poster nęci Import

Komentarze
Gość: Jacenty, *.crowley.pl
2004/09/07 12:36:54
W toaletach BUW-y zastosowano nieco inną, chyba bardziej międzynarodową ikonografię: na drzwiach męskiej toalety widnieje ludzik, w damskiej - taki sam ludzik tylko z kółkami w miejscu piersi. Serio.
-
2004/09/08 13:38:19
kiedyś kiedyś, lektor Anglik spytał w knajpie o kibel. -Prosto i w lewo, za drzwiami z trójkącikiem, bo.... -I know, I know... -uciął przestraszony, że ktoś po raz setny mu będzie kiepską angielszczyzną tłumaczył czemu trójkącik, a czemu kółko...
-
2004/09/09 22:23:45
masz zajebisty sposób pisania... czym zajmujesz się zawodowo. przepraszam, że pytam, być może napisaleś/aś to na swojej stronie... jeszcze nie doczytalam do końca... jestem pod wrażeniem... mimo, że przeczytałam dopiero jeden wpis...
Pozdrawim
Dziś zakładam swojego bloga... jescze nie wiem co chce w nim napisać... nie mam idei. Zalogowalam się jako dziewczyna wikinga... To prawda... Jestem nią. I cholernie za nim dziś tęsknię... Dziś myślę tylko o nim. Może innym razem napisze o czymś innym. Czy tęsknota to tosamo co miłość?
-
2004/09/10 12:53:00
Wstyd powiedziec, ale ja, pomimo 30 lat toalete meskaa od damskiej odrozniam po pisuarach ;) Czasem pamietam, co oznacza trojkat, a co kolko - ale 100% pewnosci nie mam nigdy.
-
Gość: gls, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2005/08/05 14:58:58
Szukam i szukam w sieci i znaleźć nie mogę: skąd te oznaczenia toalet się wzięły??? Ponieważ mam głowę nabitą różnymi dziwnymi ciekawostkami, mój kolega zadał mi właśnie takie pytanie. A ja nie znam odpowiedzi. Tzn. mam swoje przypuszczenia, bo właściwie każdy, kto sądzi, że wie od czego pochodzą trójkącik i kółeczko, swoją odpowiedź zaczyna słowami: "Moim zdaniem..." Może ktoś mi pomoże. :)
-
Gość: artur, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2009/01/18 00:19:37
Chodzi o kształt męsiej i kobiecej miednicy. Kazdy z nas miał biologie i wie,że męska miednica jest mniejsza (węższa) od kobiecej. U kobiety ten "otwor" czyli kosci miedzy ktoymi przechodzi dziecko podczas porodu jest kształtu koła. Tzn na dole przyjmuje postać łuku. U mężczyzn zamiast łuku jest kąt 90stopni, co przypomina trójkąt. Ostatnio miałem kolokwium z anatomii :) pozdrawiam :)
-
Gość: Dragon, *.legnica.vectranet.pl
2011/05/26 22:53:10
Wystarczy pooglądać Wojtka C. który w jednym z odcinku wyjaśnia że męskie kształty są ostre i agresywne jak ich charakter a kobiece owalne, miękkie i gładkie. Stąd ostry trójką i gładkie kółko.
Pozdrawiam.
-
Gość: , *.11-87-r.retail.telecomitalia.it
2012/07/06 20:20:54
Ja do tej pory nie rozumiem dlaczego jest kolko i trojkat!
-
Gość: Jaskiniowec, *.dynamic.chello.pl
2014/02/14 12:32:05
Najlepsze, że te oznaczenia są całkowicie nielogiczne z antropologicznego punktu widzenia. Ludzie od tysiącleli trójkątem ustawionym "do góry nogami" oznaczają kobiece łono, dawniej był to symbol różnych Bogiń. Mi się w każdym razie trójkąt - zwłaszcza zwrócony wierzchołkiem w dół - jednoznacznie kojarzy z kobiecością. Miałem przez to problemy z zapamiętaniem, do kogo się odnosi kólko, a do kogo trójkąt. W końcu się nauczyłem, że jest odwrotnie niż być powinno i tylko dzięki temu trafiam do właściwego pomieszczenia...
-
Gość: ha, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2014/11/08 17:00:41
Zdarzało się też dawniej oznaczenie słowne toalet: "męski" i "damski". Pewien gość z Anglii zwiedził miasto w Polsce, gdzie był zaproszony do wygłoszenia prelekcji. Zaczął ją od kurtuazyjnego wstępu, w jego mniemaniu po polsku: Damski and meski.